Sedište
Klinika za neurologiju, Klinički centar Srbije
Ul. Dr Subotića 6, 11000 Beograd, Srbija
BEOGRAD , 2004.
Treća Epileptološka škola u organizaciji Jugoslovenskog Saveza Liga za borbu protiv epilepsije i Centra za kontinuiranu edukaciju Medicinskog fakulteta u Beogradu, održana je u Beogradu, 28.oktobra 2004. u okviru 2. Kongresa epileptologa Srbije i Crne Gore (28-31. oktobar, 2005). Škola je okupila polaznike koji se bave razvojnom epileptologijom iz Srbije, Crne Gore, Republike Makedonije i Republike Srpske.
U radu Škole su učestvovali epileptolozi, specijalisti pedijatrije, neurologije, neuropsihijatrije, dečje neurologije, dečje psihijatrije i kliničke psihologije.
Škola je trajala od 09.00- 13.00
Farmaceutske kuće Zorka – Pharma i Sanofi – Aventis su sponzorisale deo troškova škole.
U skladu sa konceptom Škole, bila je isključena promocija određenog preparata, bez obzira na sponzorsku podršku farmaceutske kompanije.
Svaki polaznik, koji uspešno završi Školu dobija SERTIFIKAT.
U skladu sa sistemom bodovanja Evropske epileptološke Akademije ( EUREPA ) za aktivno učešće u radu edukativnog skupa, uključujući i rad u manjim grupama, Savez Liga za borbu protiv epilepsije Jugoslavije dodeljuje polazniku Škole određeni broj bodova – CPs ( credit points ).
Organizator i Moderator 3. Epileptološke Škole Jugoslovenskog Saveza Liga i rukovodilac edukativnog programa bio je Doc. dr Nebojša JOVIĆ, Certified EUREPA trainer .
Tehnički sekretari Škole: Asist. dr Jasna Jančić-Stefanović, dr Nikola Vojvodić i dr Predrag Ignjatović
Stručni program rada Škole, Teme, Liste predavača i polaznika su posebno prikazani.
Doc.dr N.Jović
Predsednik Saveza Liga za borbu protiv epilepsije Jugoslavije
TEME I PREDAVAČI
Moderator: Doc. dr Nebojša Jović
Epilepsije i kongenitalne malformacije mozga
Prof. dr Nikola Dimitrijević (Beograd)
Epilepsije u dece sa urođenim poremećajima metabolizma
Prof. dr Milena Đurić (Beograd)
Farmakorezistentne epilepsije u razvojnom dobu
Doc. dr Nebojša Jović (Beograd)
Genetika epilepsija
dr Ana Kelemen (Budimpešta)
Neepileptički paroksizmalni poremećaji – diferencijalna dijagnoza
Prof. dr Slobodanka Todorović (Beograd)
Teme predavanja su odabrane na osnovu predloga polaznika, poslatih u Registracionom listu i usklađene su sa konceptom 2. Kongresa epileptologa SCG i glavnom temom – Epilepsije i komorbiditet .
Predavači su pripremili i blagovremeno prosledili predavanj a u obliku teksta ili hand-outs slajdova. Sva predavanja su otš t ampana u posebnoj, tehnički dobro oprem lj enoj i kvalitetnoj publikaciji 3 . Epil eptološke škole : Epilepsije i komorbidne bolesti i stanja – I. Svi polaznici Škole su na dan održavanja, dobili predavanja u štampanom obliku.
Kvalitet svakog predavanja je po završetku svih saopštenja predavača, bio ocenjen anonimnim popunjavanjem Lista za procenu predavanja. List je sačinjen prema kriterijumima koje je sačinila Evropska epileptološka akademija, za evaluaciju kvaliteta edukativnih predavanja
Priručnik 3. Epileptološke škole
PROLAZNICI
Imena i prezimena su navedena azbučnim redom.
3 . Epileptološku školu je završila grupa od 32 polaznika.
Pet prijavljenih lekara je bilo sprečeno da učestvuje u radu škole (dr Slobodanka Ilić-Tasić , Niš , dr Valentina Jakovljević , Ćuprija , dr Galina Stevanović, Beograd i dr Jasmina Trifunjagić, Zrenjanin ) .
Svaki polaznik Škole je bio dužan da pripremi prikaz jednog od svojih slučajeva bolesnika s epilepsijom.
Polaznik je mogao da odabere prikaz slučaja koji je:
a) semiološki, dijagnostički i terapijski jednostavan, metodološki jasan i ilustruje znanje i veštinu polaznika u rutinskom radu sa decom koja boluju od epilepsije ili
b) dijagnostički, klasifikacijski ili terapijski nejasan, redak, i po svojim karakteristikama neuobičajen.
· Tekst prikaza je do 01. septembra 2005. poslat Organizacionom odboru, u pisanom obliku , pripremljenom prema posebnim Uputstvima, bez obaveze polaznika da ga usmeno saopšti .
· Svaki polaznik, čije je učešće u radu škole prihvaćeno od strane Organizacionog odbora Edukativnog programa, imao je mogućnost (po svom izboru) da svoj prikaz slučaja usmeno saopšti u obliku slajd ili video prezentacije. Većina saopštenih slučajeva je posle prikaza bila diskutovana kako od strane predavača – moderatora, tako i polaznika Škole.
· Prikazi slučajeva su bili organizovani po tipu poludnevnog rada Škole u manjim grupama. Predavači su imali ulogu moderator a .
· Svaki prikaz je nezavisno ocenje n od strane tri predavača. Prikazi slučaja koji nisu usmeno izloženi su naknadno ocenjeni po istim principima.
· Svaki moderator je dobio List za procenu kvaliteta prikazanog slučaja i brojčanom ocenom od 1 do 5 ocenio 5 karakteristika:
ZAHVALNOST
Savez Liga za borbu protiv epilepsije Jugoslavije duguje posebnu zahvalnost farmaceutkim kompanijama: “ ZORKA – Pharma ” i Sanofi – Aventis Predstavništv u u Beogradu, na izvanrednoj tehničkoj pomoći u organizaciji Škole, ustupanju opreme za prezentaciju predavanja i prikaza slučajeva, visoko profesionalnoj pripremi štampanih materijala i srdačnoj dobrodošlici.
Upravi Vojno-medicinske akademije u Beogradu izažavamo posebnu zahvalnost zbog srdačne dobrodošlice, ustupanja savremeno opremljenog amfiteatra, sale Naučno-nastavnog veća i prostora za druge aktivnosti škole, kao i tehničke podrške i obezbeđivanja maksimalno povoljnih uslova za rad Škole.
Klinika za neurologiju, Klinički centar Srbije
Ul. Dr Subotića 6, 11000 Beograd, Srbija
+381 11 268 55 96